sobota 2. října 2010

The Gathering: neodbytné myšlenky na zítřek

The Gathering jsou divní. Geniální a nádherní. Už nějakou dobu je mám v Top 10 těch nejlepších kapel a neplánuji je vyřadit. Zařadili se tam sami...Ta holka: Anneke van Giersbergen (do r. 2007), Silje Wergeland (nyní)
Založeno: 1989
Země původu: Holandsko
Žánr: trip rock/alternative
Diskografie: Always... (1992), Almost a Dance (1993), Mandylion (1995), Nighttime Birds (1997), How To Measure a Planet? (1998), if_then_else (2000), Souvenirs (2003), Home (2006), The West Pole (2009)
Loved tracks: We Just Stopped Breathing, Souvenirs, Nighttime Birds, Saturnine, Kevin's Telescope, Liberty Bell, ...
Web: www.gathering.nl

Semtam ještě narazím na zmínku, že tahle kapela hraje gothic metal; není to ale už dávno pravda, milí čtenáři. První dvě alba se sice držela určitého doom metalového stylu, přičemž na tom druhém nasadila vokalistka Anneke van Giersbergen celkem vysokou laťku současným female-fronted seskupením, nicméně následující desky se začaly ubírat jiným vývojovým směrem až ke stylu, který je dnes popisován jako trip rock.

A jak jsem řekla, je to divné a zároveň geniální. Souvenirs je jedno z mála alb, během jehož poslechu se té myšlenky nemůžete zbavit. Song "We Just Stopped Breathing", který jsem od nich slyšela jako úplně první (random skladba na gothic radiu), mě totálně uchvátil a dodnes si na něm ujíždím... Tady se absolutně nemůžeme bavit o jakékoli metalové asertivitě/agresivitě, o kouzlech, vílách, vikingských válkách a jakýchkoli dalších hudebních formách útěku. The Gathering vás nutí přemýšlet o současnosti a možná i o budoucnosti. Je to hudba protkaná elektronikou skrznaskrz; je možné, že se přes tuto kapelu dostanete jako já k dalším silně elektronicky podloženým (a zpravidla temnějším) hudebním projektům - např. Star Of Ash, Ulver, Mortiis, Head Control System, I:Scintilla, Peccatum, Ihsahn...

Osmé studiové album The Gathering (a zároveň poslední se zpěvačkou Anneke) se jmenuje "Home" a vychází v dubnu 2006. V roce 2007 Anneke skupinu opouští proto, aby měla možnost soustředit se více na svou rodinu a svůj nový hudební projekt Agua de Annique. Zbytek The Gathering ovšem nehodil studio do žita a na květen 2009 oznamují vydání nového alba "The West Pole". Na albu se objevila nová zpěvačka Silje Wergeland a hostující vokály Marcely Bovio (Stream of Passion, Elfonía) a Anne van den Hoogen.

S hanbou však musím oznámit, že jsem novou tvorbu The Gathering dosud nezkoumala a spíše se zacykleně zaobírám úžasnými starými nahrávkami... Snad později.
Publikováno 8.4.2009

Související články, které jsem napsala pro svůj osobní blog:
Zajímavé hudební tipy: The Gathering - How To Measure a Planet?
Rudovlasé ženy: Anneke, Emilie, Tori a ty další
S The Gathering mě seznámil Pavel - Aranimas, tímto mu - bohužel příliš opožděně - děkuji.


2 komentáře:

  1. album Mandylion je moja srdcovka a mam rad aj nove album Gathering aj ked Anneke tam uz nieje ,na druhej strane jej solovka je vydarena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. musím souhlasit, sólová Anneke je sice úplně jiná, ale skvělá.

      Vymazat