pátek 23. března 2012

Kells: francouzský metalový chropot


Náš Girl Power blogísek dlouhou dobu spal, takže je mi potěšením ho opět vzbudit řevem skvělé muziky! Na francouzské metalové uskupení Kells jsem poprvé narazila asi před týdnem v březnovém Sparku, na který mě upozornil @ParanoiaPeace. Jak charakterizovat kapelu, která se do žádné škatule nehodí, pokud nechcete říct jen, že je to tvrdé, komplikované a sakra chytlavé? Ta holka: Virginie Goncalves
Založeno: 2001
Země původu: Francie
Žánr: nu-metal / symphonic metal / metalcore
Diskografie: Gaia [2005], Lueurs [2009], Anachromie [2012]
Loved tracks: Bleu, Se Taire, Quelque Part, L'Autre Rive
Website: http://kellsofficial.com

Metalové kapely se zpěvačkou bývají už skoro automaticky srovnávány s klasickými harcovníky typu Epica, Nightwish a podobně. Dnes se ale těmto přirovnáním vyhneme, protože Kells se i přes symfonické a elektronické prvky ve své hudbě blíží spíše oblasti nu-metalu a metalcore. Zásluhy na tom mají ostré kytary, které nahrávce dominují, ale také vokální projev zpěvačky Virginie, která řve, nadává, naříká, kníká i chroptí, co jí síly stačí.

Různé zdroje poukazují na vokální podobnost s italskými Lacuna Coil, americkými Evanescence nebo švédskými Arch Enemy (ani na jednu z nich vás zatím nemohu odkázat, neb je na blogu nemám, ale stydím se a chybu brzy napravím!) a také francouzskými krajany Eths, které ještě neznám a musím tedy brzy otestovat (edit: je to docela brutální, ňam). Strkat Kells do standardní "gothic metal" závorky nechci, ale asi by se do ní také částečně vešli, tvrdé kytary vkusně doplňují symfonické aranže... (Soudím ovšem jen na základě posledního alba.)

Kapela vznikla v roce 2001 ve francouzském Lyonu, když se Virginie potkala s kytaristou Patrickem a klávesákem Fabricem; od roku 2004 fungují v pětici (přibrali ještě basáka a bubeníka). Kells již vystupovali na Metal Female Voices Festivalu a předskakovali Epice, Tarji a Leaves' Eyes. Přesto je nelze automaticky zaškatulkovat k nikomu jinému.

"Nehrajeme to, co je považováno za klasický 'female fronted metal'", řekla v rozhovoru Virginie. "Lidé mají sklony náš zvuk srovnávat s jinými kapelami se zpěvačkami. Ale ano, jsme metalová kapela. Mícháme žánry, které není obvyklé míchat: máme rytmus, který se objevuje v nu-metalu, máme ostré riffy a řev, který najdete v oblasti metalcore, přidáváme k tomu symfonické prvky, disponujeme rockovou energií i lehkými triphopovými vlivy. Je těžké jednoznačně zařadit Kells. Proto jsme se rozhodli, že budeme naši tvorbu prostě nazývat modern metal."

1 komentář:

  1. No teda, zajímalo by mě za jak dlouho si ta zpěvačka tímto zpíváním odrovná hlas. :)

    OdpovědětVymazat