pondělí 1. listopadu 2010

Otep: ne, už není cesta ven!

OTEP. Tuhletu řvoucí věc si dávám, když už nevím, co by. Zaujalo mě, jak málo informací je o ní k dispozici na českém internetu: narazila jsem jen asi na tři pořádné články... a jeden z nich byl můj.

Jelikož se k ní poslední dobou zase hojně vracím a vykopávám z popela i starší EP, rozhodně si zaslouží objevit se na tomto růžovém blogísku coby téma prvního "seriózního" článku. (Starší texty z roku 2009 jsou archivovány jako říjen :))


Ta holka: Otep Shamaya
Založeno: 2000
Země původu: USA
Žánr: nu-metal/hardcore/alternative
Diskografie: Jihad EP (2001), Sevas Tra (2002), House Of Secrets (2004), Wurd Becomes Flesh EP (2005), The Ascension (2007), Smash The Control Machine (2009)
Loved tracks: Special Pets, Perfectly Flawed, Buried Alive, Autopsy Song, Nein, My Confession
Website: http://www.otep.com

Metalová skupina s názvem Otep (často také psáno jako OTEP či OT3P) vznikla v roce 2000 v Los Angeles. Otep je zároveň jméno ústřední členky kapely, která využívá v textech svou vlastní poezii. Skupina získala nahrávací smlouvu již po pouhých čtyřech odehraných vystoupeních; v té době ještě ani neměli nahrané vlastní demo. Svou energickou performancí však zaujali Sharon Osbourne, která jim ihned nabídla, aby zahráli na 2001 Ozzfest Tour.

Otep je velmi zajímavá osobnost. Údajně se narodila 7.11.1980 a vyrostla v ghettu na okraji Los Angeles. Vydala dvě knihy poezie, je malířkou a podporuje organizace PETA, WSPA nebo CarbonRally. Otevřeně se hlásí ke své lesbické orientaci a k vegetariánství. O jejím osobním životě se ale ví velmi málo. Trvá na tom, že Otep je její křestní jméno v rodném listu. Výraz "Shamaya" pochází ze staré aramejské modlitby. Označuje určitý druh kreativní vibrace, která září uprostřed oblak všeho neviditelného.

Texty Otep se úzce dotýkají bolesti a zneužívání, písně často nesou velmi osobní poselství. Není nutné rozumět textu, abyste již z prvních minut nahrávky pocítili, jaký je význam. Vybavuji si, jak jsem si poprvé pustila "House Of Secrets" jednou večer na ulici. Toto album je z těch prvních dvou, která mám nejvíc naposlouchaná, o něco drsnější. "The Ascension" obsahuje o něco méně agresivity, dalo by se říct; předchozí "Sevas Tra" je zase o trochu neučesanější. Všechny ale dokonale pomáhají obrátit tok vnitřní nasranosti a bezmoci zevnitř směrem ven. Budou vás napadat slova jako zoufalství, vztek, ztráta rodičovské lásky, násilí, sebepoškozování, bezmoc, znásilnění, potrat, nekonečné opakování stejných chyb, zklamání, sebevražda.

Skupina vydala čtyři plnohodnotná alba a dvě EP ("Jihad" a "Wurd Becomes Flesh"). Čtvrté a prozatím poslední studiové album Otep se jmenuje "Smash The Control Machine" a vyšlo 18. srpna 2009.


1 komentář:

  1. "Nemám ráda growling." tvrdila jsem to všem, než jsem si pustila OTEP. První co jsem od ní slyšela byly Ghostflowers a bylo po srandě. Nepoznám jestli je to growl, scream nebo co přesně, ale žeru to. Jak House of Seacrets tak The Ascension.
    Před OTEP vážně klobouk dolů, konečně nějakej growl, kterýmu je trošku rozumět.
    Bea-Mall

    OdpovědětVymazat