úterý 1. prosince 2015

HALSEY: You were red and I was blue

Halsey - Badlands

Bylo by fakt těžký číst tumblr, zajímat se o kapely s holkama a nestandardně barevné vlasy a nevšimnout si Halsey. Vím o ní už asi rok, protože po vydání EP Room 93 se to všude rozmodřilo a periodicky to na mě mrká z feedu, i když se na nic neptám. Letos v létě jí vyšla nová deska Badlands.

Nejsem ten správný typ na pomalou unylou hudbu, s Lanou Del Rey mám pořád jakýsi problém a alba, kde dominuje elektronika, vyhledávám sporadicky. Teď mám ovšem tu správnou fázi (Kerli, Keeno, Eschaton a Digitally Imported) a Halsey se navíc zdá velmi zajímavá live. Na YouTube je řádka pěkných koncertních videozáznamů - dav se dokáže při zdánlivě klidných písních neuvěřitelně rozdivočit prostě proto, že se identifikuje s texty jejích písní.

Čerstvě jednadvacetiletá Ashley Frangipane je, jak Lukáš na Musicserveru správně poznamenává, prototypem absolutně moderní zpěvačky. Střapatá a potetovaná umělkyně se zálibou v tyrkysových odstínech si běžně povídá s fanoušky na Twitteru a ve většině rozhovorů a dialogů působí otevřeně a reálně. Pokud vás na koncertě požádá, aby schovali mobily, je kolem ní rázem spousta prázdných rukou pro stagediving.

You were red and you liked me 'cause I was blue
You touched me and suddenly I was a lilac sky
And you decided purple just wasn't for you


Generaci narozené v devadesátých letech počítače a televize bezezbytku prorůstají identitou: prezentuje se jako obyčejná zranitelná holka (tedy nikoli princezna), ztracená mezi světly velkoměsta zrůzněného soudobou glitch grafikou. Temné, zádumčivé skladby o problémech mládeže generace Y se linou na pozadí jakoby mimochodem. Čím víc je skladba osobní, tím víc se vám zaryje pod kůži (Ghost, Colors). New York Times popisují Halsey jako biracial, bisexual and bipolar artist. Ne, že by to bylo tak jednoduché... ale vysvětluje to, proč se tahle nika může zamlouvat i nám, tolika "nedokonalým".

“My brain feels like a fucking buzzing fluorescent light in a gas station bathroom... all the time. I’m sure I’ll be back to the Badlands. Still, this whole journey has taught me that it is possible to leave.”
-- Halsey on mental illness, FUSE TV
Ta holka: Ashley Nicolette Frangipane (*1994)
Aktivní od: 2012
Země původu: New Jersey, USA
Žánr: electropop, alternative
Diskografie: Room 93 [2014], Badlands [2015]
Loved tracks: Color, Ghost, Haunting, Control
Website: http://iamhalsey.com


Žádné komentáře:

Okomentovat